Beyaz Dut Meyve Kullanımı
Beyaz Dut Meyve Kullanımı
Dut meyveleri Türkiye’de daha çok geleneksel olarak pekmez üretiminde ve kurutularak kuru gıda üretiminde kullanılmaktadır. Ülkemizde duttan elde edilen pekmez genellikle kahvaltıda doğrudan veya tahin ile karışım yapılarak tüketilmektedir.
Devamı
Dut Meyvesinin En Önemli Özelliği Nedir?
Dut Meyvesinin En Önemli Özelliği Nedir?

Antioksidanlar, insan sağlığını tehdit eden serbest radikallerin neden olabileceği tüm rahatsızlıklara karşı vücudumuzu korumasından önemli rol sahibidir. Özellikle kalp ve şeker hastalıkları, kanser ve bulaşıcı hastalıkların önlenmesinde etkilidir. Antioksidanları bir tedavi aracı olmaktan ziyade bu gibi rahatsızlıklara yakalanmamak için bir önlem niteliğinde düşünmek gerekir. 

Devamı
Dut Yaprağı Kullanımı
Dut Yaprağı Kullanımı

Dut yaprağında mineral olarak kalsiyum, demir, çinko, fosfor, magnezyum bulunur. Ayrıca C Vitamin açısından da zengindir (% 0.1-0.2). Folik asit (B9), B1 ve D vitaminini de içermektedir. Dut yaprakları antimikrobiyal, sitotoksik, anti-diyabetik, glukosidaz inhibisyonu, anti-hiperlipidemik, anti-aterosklerotik, anti-obezite, kardiyoprotektif, hafıza güçlendirici, antioksidan ve cilt-beyazlatma olmak üzere çeşitli biyolojik etkilere sahiptir.

Devamı
Dut Yaprağının Faydaları
Dut Yaprağının Faydaları

1-Dut yaprağı çayı kafein içermez. 

2-Sağlığı korumaya ve hastalıklarla başa çıkmaya yardımcı olur. 

3-Vücudu canlandırır, mide ve dalak aktivitesini düzenler. 

4-Terletici, hücre yenileyici ve antibakteriyel etkisi vardır. 

Devamı
Havuçlu Kek
Havuçlu Kek

Yumurtaları iyice çırpın. Eleyerek dut ununu ekleyin. Karıtırın. Rendelediiniz havuçları da ekleyip karıtırmaya devam edin. 

Devamı
Proteinli Lavaş
Proteinli Lavaş

Yumurtayı iyice çırpın. Yaprak tozunu, dut ununu ve tuzu ekleyip karıtırın. Unu eleyip iyice yourun, azar azar su katın. Zeytin yaını da ekleyip yourun. stediiniz kalınlıkta açıp sekillendirin. Az ya koyduunuz tavada piirebilirsiniz.

Devamı
Sağlıklı Atıştırmalık
Sağlıklı Atıştırmalık
Dut ununu daha sonra pekmezi
bir kaba koyun. (Pekmez yerine
su da kullanabilirsiniz.) Cevizi ve yaprak ununu da ekleyerek tüm malzemeleri iyice yoğurun.Fındık büyüklüğünde parçalara ayırıp şekil verin.Yaprak ununa bulananlar yaprak yeşili, dut ununa bulananlar dut rengi sağlıklı atıştırmalıklar olarak çocuklarınız ve sevdikleriniz için hazır.
Devamı
Yoğurtlu Şekersiz Lezzet
Yoğurtlu Şekersiz Lezzet

Bazen gün ortası aniden bastıran, bazen Instagram’da gördüğümüz bir çikolata yada gece uyutmayan tatlı krizleriyle karşı karşıya kalırız. Tatlı krizini yenmek için yapmanız gerek tek şey tatlı kaşığını alıp çikolata kavanozuna koşmak değil.

Artık tatlı krizlerine karşı şekeriz, sağlıklı ve hızlı bir çözüm var.

Devamı
Şekersiz Aşure Yapımı
Şekersiz Aşure Yapımı

Aşure bolluğun, bereketin, birliğin, beraberliğin, dayanışmanın simgesidir.Aşurenin kesin bir tarifi olmamakla birlikte yöresel ve kültürel zenginlikler aşure yapımında çeşitlilik oluşturur. Ancak her yörede aşurenin ana malzeme olarak buğday, pirinç, kuru fasulye, nohut ve su kullanılır.


Eski zamanlarda aşure yapılırken içine şeker eklenmediğini de hatırlamak gerekiyor. Unutulmuş lezzetlere bir yenisini daha ekleyerek sizler için şekersiz aşure tarifi hazırladık. Afiyet olsun.

Devamı
Unuttuğumuz Değerleri Yeniden Hatırlamak
Unuttuğumuz Değerleri Yeniden Hatırlamak

Unuttuğumuz değerleri yeniden hatırlamanın, onlara sahip çıkmanın, bilimsel veriler eşliğinde doğal olanı yeniden yaşantımıza kazandırmanın bir insan borcu olduğuna inanıyoruz.

Devamı
Gösterilen: 1 ile 10 arası, toplam: 12 (2 Sayfa)